Protetyka

Korona protetyczna

Korona jest to „czapeczka” wykonana z porcelany i podbudowy cyrkonowej (białej) bądź metalowej odbudowująca osłabione zęby po leczeniu kanałowym lub bardzo zniszczone połamane. Zastosowanie koron wzmacnia pokryte nimi zęby jednocześnie pozwala na zmianę koloru kształtu i ustawienia zębów oraz zabezpiecza przed próchnicą.

Protetyk dzieli korony na pełnoceramiczne (pełnoestetyczne) bądź też korony na podbudowie metalowej, których wnętrze wykonane jest z tlenku cyrkonu cyrkonii. Korony cyrkonowe to najnowsza technologia stosowana w protetyce dentystycznej, polega na cyfrowym skanowaniu zęba, a później wycinaniu korony przez frezarkę z litego bloku cyrkonu, co zapewnia jej znakomitą szczelność i dokładność. Jednocześnie cyrkon zwany białym złotem jest kompletnie biokompatybilny – nie wywołuje alergii, a z racji białego koloru zapewnia idealną estetykę. Dzięki właściwości przewodzenia światła przez cyrkon zęby odbudowane koronami pełnoceramicznymi wyglądają dokładnie tak jak naturalne zęby, są nie do odróżnienia. Jednocześnie są to bardzo odporne i trwałe uzupełnienia protetyczne.

Korona protetyczna jest metodą estetycznego odbudowania zęba. Najczęściej stosowana jest w przypadku złamań lub zniszczeń spowodowanych próchnicą. Jedynym warunkiem nałożenia korony jest zdrowy korzeń i choćby niewielki fragment zęba, na którym zostanie zamocowana proteza.

Etapy wykonania korony

Aby nałożyć odpowiednią koronę, pacjent przechodzi przez 3 etapy – 1 na każdą wizytę.

1 Wizyta

Podczas pierwszej wizyty podawane jest znieczulenie, a następnie protetyk minimalnie zmniejsza ząb po każdej stronie, by móc dopasować do niego w następnych etapach samą koronę. Na zmniejszone uzębienie nakłada się specjalną masę wyciskową, odwzorowującą kształt i szczegóły. Następnie dopasowuje się kolor, jaki ma być docelowo w nakładanych koronach. Na koniec wizyty na oszlifowane zęby nakłada się korony tymczasowe, a wycisk przekazuje się do specjalistycznego laboratorium.

2 Wizyta

Druga wizyta polega na dokładnym sprawdzeniu przymierzonej, nowej korony. Musi być ona idealnie dopasowana do kształtu zmniejszonego zęba Protetyk podczas tego etapu sprawdza również kolor. Gdy wszystko jest sprawdzone i ustalone, można umawiać się na ostatnią wizytę.

3 Wizyta

Ostatni etap to cementowanie przez protetyka koron za pomocą specjalnych substancji klejących. Po tym możemy się cieszyć nowym, zdrowym, wytrzymałym i estetycznym uzębieniem.

Rodzaje koron

Jest kilka rodzajów koron, które protetyk może założyć. Są to np. protezy pełnoceramiczne, stosowane często w przypadku najbardziej widocznych zębów, ponieważ wyglądają najbardziej naturalnie. Zbudowane są w całości z trwałego tlenku cyrkonu. Występują również korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub złotej.

Korony pełnoceramiczne to najnowsza technologia, coraz częściej stosowana, za sprawą naturalnego efektu, który można uzyskać. Najpierw skanuje się ząb, a następnie pod ten kształt wycina się go z bloku cyrkonu. Dzięki temu po nałożeniu mamy pewność, że korona jest dopasowana i szczelna. Co więcej, stosowany do tego tlenek cyrkonu nie powoduje alergii i jest zupełnie biokompatybilny. Ponadto, zapewnia estetykę, ponieważ jest koloru białego. Korony wyglądają na naturalne, białe i zdrowe. Równocześnie, korony zapewniają wysoką odporność.

Pytania:

Czy z koronami mogę normalnie gryźć?

Oczywiście, tak. Korony protetyczne traktujemy tak samo, jak naturalne i tak samo jak one są w stanie rozdrabniać wszelkie pokarmy przez wiele lat. Co więcej, jest to dodatkowa ochrona przed uszkodzeniami zęba właściwego, a materiały, z których wykonuje się korony są bardzo wytrzymałe.

Czy muszę je wyjmować do mycia?

Nie. Są to protezy zębowe, których nie zdejmuje się w ogóle, ponieważ są na stałe zacementowane na właściwych zębach specjalnym klejem, który nie pozwala na obluzowanie czy wyjmowanie. Korony protetyczne należy traktować dokładnie tak samo jak naturalne– zatem szczotkować często i nie bać się uszkodzeń.

Czy korony porcelanowe zmienią kolor?

Barwa może zmienić się z czasem (np. pod wpływem działania tytoniu oraz osadów z herbaty i kawy), jednakże następuje to dużo wolniej w porównaniu do pojawiania się przebarwień na szkliwie naturalnych zębów. Przy odpowiednim dbaniu o korony nic takiego nie powinno się dziać. W razie problemów warto skonsultować się z protetykiem.

Czy kiedyś korony mi się zniszczą i będę musiał je wymienić?

Prawdopodobnie będzie potrzeba wymiany lub przynajmniej konsultacji z protetykiem. Szacuje się, że korony są trwałe na ok. dekadę, choć bardzo często po tym okresie nie ma potrzeby ich wymieniania. Ważne jest by po tym okresie cyklicznie kontrolować zęby u specjalisty.

Co to jest most protetyczny ?

Jest to profesjonalne uzupełnienie protetyczne pozwalające na stałe zastąpić brakujące uzębienie. Opiera się na zębach sąsiadujących z brakiem, które nazywane są filarami. Na filary nakłada się most, czyli minimum trzy złączone ze sobą korony. Jest to bezpieczny i dający dobre efekty zabieg, który pozwala na niewidoczne z zewnątrz uzupełnienie braków.

Czy most będzie widoczny?

Dzisiejsza technologia pozwala na niezwykłą precyzję wykonania. Dodatkowo, doświadczony protetyk przy pomocy najnowocześniejszych materiałów, takich jak np. tlenek cyrkonu (o estetycznym, białym kolorze) sprawia, że most jest niewidoczny i zupełnie nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia.

Czy będę musiał/a wyjmować most?

Nie, most jest stałym uzupełnieniem traktowanym jak pozostałe naturalne korony. Należy więc traktować i dbać o niego tak samo. Nie ma powodu, by obawiać się o jego obluzowanie czy wypadnięcie – jest on zwykle bardzo mocno cementowany na dwóch filarach za pomocą specjalnego kleju.

Czy będę mógł/mogła normalnie gryźć?

Oczywiście. Most protetyczny pozwala na przywrócenie pełnej funkcji żucia i gryzienia. Jednocześnie zabezpiecza zęby sąsiadujące z luką przed ich utratą w skutek rozchwiania. Jest to bezpieczny zabieg, pozwalający cieszyć się mocnym i pewnym zgryzem.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką, mieszczącą się przy ul. Leszczynowej 90 U/2 w Gdańsku. Zespół protetyków z chęcią odpowie na wszelkie wątpliwości i pytania.