Periodontologia

Kompleksowe leczenie jamy ustnej obejmuje też przyzębie, a więc wszystko to, co otacza ząb i utrzymuje go w miejscu. Dziedzina zajmująca się tym obszarem w stomatologii to periodontologia. Do przyzębia zaliczają się: dziąsła, ozębna, okostna, kości wyrostków zębodołowych oraz cement korzeniowy. Najpowszechniej występujące choroby periodontologiczne to zapalenie dziąseł i paradontoza. Warto pamiętać, że schorzenia te mogą dotykać pacjentów również w młodym wieku: 20-, 30-latków, a nawet dzieci.

Stomatolog periodontolog w gabinecie DENTINEO w Gdańsku oferuje pełną opiekę profilaktyczną, która minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Oferujemy:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie, czyli eliminowanie osadów nazębnych,
  • eliminowanie nadwrażliwości wynikającej z odsłoniętych szyjek zębowych,
  • polerowanie zębów,
  • fluoryzację,
  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.

Pacjentom dotkniętym chorobami przyzębia oferujemy leczenie poprzez: kiretaż zamknięty i otwarty, plastykę dziąseł, sterowaną regenerację tkanek, leczenie recesji dziąsłowych, chirurgiczne wydłużanie koron.

Choroby przyzębia wywoływane są przez bakterie tworzące płytkę nazębną, a następnie kamień nazębny. Rozwojowi stanu zapalnego sprzyjają czynniki genetyczne, palenie tytoniu, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne.

Lekceważenie objawów ze strony dziąseł może skutkować utratą zębów. Periodontolog pomoże zahamować rozwój choroby, a nowoczesne metody higienizacji i leczenia pozwolą na długotrwałe utrzymanie efektów. Pierwsze objawy paradontozy to zaczerwienienie i krwawienie dziąseł. Towarzyszyć im mogą także nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość zębów i odsłanianie szyjek zębowych. Z czasem zęby mogą ulegać rozchwianiu i przemieszczaniu.

Profilaktyka chorób przyzębia opiera się głównie na prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie wraz z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych to podstawa. Warto też regularnie poddawać się zabiegom skalingu i piaskowania w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy się zgłosić ?

Ból zębów spowodowany kontaktem z ciepłymi lub zimnymi potrawami oraz napojami jest powodem wizyty u specjalisty. W nasze klinice w Gdańsku periodontolog zajmuje się pacjentami, którzy cierpią z powodu nadwrażliwości lub zauważyli u siebie krwawienie z dziąseł. Innym niepokojącym objawem, który może wskazywać na chorobę, jest nieprzyjemny posmak lub zapach z ust. Również napuchnięte dziąsła warto skonsultować z lekarzem.

Wszystkie te i podobne symptomy należy zgłosić periodontologowi. Nie należy ich lekceważyć, gdyż bardzo często są one pierwszym sygnałem procesu, który może doprowadzić nawet do utraty zębów. Wizyta u specjalisty może uchronić nie tylko przed brakami w uzębieniu, ale na podstawie objawów umożliwia również wykrycie innych chorób – przede wszystkim cukrzycy i zaburzeń hormonalnych.

Jak wygląda leczenie

Periodontolog na początkowym etapie leczenia będzie chciał poznać nawyki pacjenta. Wiele dolegliwości związanych jest z nieodpowiednimi metodami czyszczenia zębów. Źle dobrana pasta lub szczoteczka mogą przyczynić się do zwiększenia wrażliwości zębów. W celu ich wzmocnienia lekarz może zalecić pacjentowi zabiegi polegające na lakierowaniu fluorem lub zastosowanie innych środków do higieny jamy ustnej. Najlepszym wyborem będą te zawierające azotan potasu lub chlorek strontu.

Sposób leczenia uzależniony jest od stadium zaawansowania choroby. Mocno rozwinięta paradontoza będzie wymagała oczyszczenia kieszonek przyzębnych z resztek pokarmów, które spowodowały stan zapalny. W wielu wypadkach stosuje się również leczenie antybiotykiem.