Leczenie kanałowe
w DENTINEO

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (spotykane też pod nazwą endodoncja) to proces, którego celem jest przywrócenie zdrowia zakażonego bakteriami kanału zęba. Wykonuje się go w momencie, gdy próchnica wdziera się do głębszych i silnej unerwionych części zęba. Jednym z głównych objawów wymagających pilnej reakcji Pacjenta jest np. silna reakcja bólowa na gorące/zimne jedzenie czy picie lub na bardzo słodkie (jak Cola czy lody).

Jak wygląda leczenie?

Mikroskop stomatologiczny – prezycja leczenia

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kanał, o którym mówimy, jest tak mały i wąski, że aby go oczyścić i zabezpieczyć w odpowiedni sposób wymagane są specjalistyczne narzędzia. Podstawowym jest mikroskop, który umożliwia nie tylko dokładne obejrzenie miejsca zabiegu ale i przeprowadzenie go w komfortowy dla lekarza a co za tym idzie – również dla Pacjenta sposób.

Zakażenia bakteryjne lubią powracać, dlatego tak ważna w leczeniu jest precyzja, której dostarcza powiększenie mikroskopu.

Mikroskop Stomatologiczny pozwala dostrzec i wykryć zmiany chorobowe w ich początkowym stadium, zanim jeszcze dojdzie do zniszczenia dużych fragmentów korony zęba.

Próchnica początkowa w mikroskopie

Minimalnie inwazyjnie opracowane mikroubytki

Zęby z wyleczoną próchnicą, wykrytą dzięki powiększeniu w mikroskopie.

Leczenie kanałowe daje szansę na zachowanie własnego, naturalnego zęba, bez potrzeby jego usuwania (ekstrakcji)!

Nasi eksperci
od leczenia kanałowego

Lek. dent. Adam Bielawski

Lek. dent. Anna Osinska

Skontaktuj się z nami!
Napisz lub zadzwoń!

Leczenie kanałowe
krok po kroku

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest sekwencją kilku zabiegów, których celem jest eliminacja zainfekowanej miazgi korzeniowej (tzw. nerwów) i zabezpieczenie zęba przed ponowną infekcją.

Kanały korzeniowe i powiązana z nimi komora są naturalnymi jamami zęba, w których znajdują się naczynia i nerwy oraz inne struktury komórkowe decydujące o żywotności zęba. Jeżeli dojdzie do zapalenia miazgi zęba (np. z powodu urazu, głębokiej próchnicy ,zapalenia dziąseł) leczeniem z reguły jest leczenie kanałowe.

1. Po znieczuleniu zęba, zapalna miazga usuwana jest instrumentami endodontycznymi, kanały płukane są specjalnymi roztworami odkażającymi oraz odpowiednio kształtowane. Następnie wypełniane są specjalnym materiałem uszczelniającym na bazie gutaperki co zapobiega kolejnym zakażeniom oraz izoluje wnętrze kanału od otaczającej kości oraz reszty organizmu.

Zęby leczone endodontycznie są zębami o osłabionej strukturze,bardzo podatnymi na złamania i pęknięcia (z powodu wcześniejszych urazów, ubytków próchnicowych oraz szerokiego otwarcia podczas samego leczenia kanałowego).

2. Aby uchronić ząb przed zniszczeniem, a także uszczelnić jego wnętrze przed ponowną infekcją, zabezpieczamy go szczelną i trwałą obudową, taką jak wkłady z włókna szklanego, korona protetyczna bądź endokorona.

Tak odbudowany ząb mimo, iż jest zębem martwym, wygląda, funkcjonuje i jest odczuwany jak inne, żywe zęby przez wiele lat, ale co najważniejsze – NIE JEST WYMAGANA JEGO EKSTRAKCJA!

Formularz kontaktowy

W czym mozemy Ci pomóc?
Napisz lub zadzwoń do nas!