Protetyka

Korona protetyczna

Korona jest to „czapeczka” wykonana z porcelany i podbudowy cyrkonowej (białej) bądź metalowej odbudowująca osłabione zęby po leczeniu kanałowym lub bardzo zniszczone połamane. Zastosowanie koron wzmacnia pokryte nimi zęby jednocześnie pozwala na zmianę koloru kształtu i ustawienia zębów oraz zabezpiecza przed próchnicą.

Protetyk dzieli korony na pełnoceramiczne (pełnoestetyczne) bądź też korony na podbudowie metalowej, których wnętrze wykonane jest z tlenku cyrkonu cyrkonii. Korony cyrkonowe to najnowsza technologia stosowana w protetyce dentystycznej, polega na cyfrowym skanowaniu zęba, a później wycinaniu korony przez frezarkę z litego bloku cyrkonu, co zapewnia jej znakomitą szczelność i dokładność. Jednocześnie cyrkon zwany białym złotem jest kompletnie biokompatybilny – nie wywołuje alergii, a z racji białego koloru zapewnia idealną estetykę. Dzięki właściwości przewodzenia światła przez cyrkon zęby odbudowane koronami pełnoceramicznymi wyglądają dokładnie tak jak naturalne zęby, są nie do odróżnienia. Jednocześnie są to bardzo odporne i trwałe uzupełnienia protetyczne.

Etapy wykonania korony

1 Wizyta

W znieczuleniu dentysta protetyk zmniejsza delikatnie ząb w 3 wymiarach, przez co staje się on niższy, krótszy i węższy. Następnie pobierany jest wycisk specjalną masą odwzorowującą najdrobniejsze szczegóły zębów. Za pomocą specjalistycznego kolornika dobierany jest kolor przyszłej korony. Ząb zabezpieczony jest koroną tymczasową. Wycisk przekazywany jest do Laboratorium Protetycznego.

2 Wizyta

Korona jest przymierzana i sprawdzana pod względem dokładności i dopasowania do zęba oraz zębów sąsiadujących i przeciwstawnych. Sprawdzany jest także kolor.

3 Wizyta

Cementowanie gotowej korony specjalnymi klejami łączącymi koronę z zębem.

Pytania:

Czy zębami z koronami mogę normalnie gryźć?

OCZYWIŚCIE ­ zęby zabezpieczone koronami traktujemy jak pozostałe zęby i tak samo jak inne zęby są w stanie rozdrabniać wszelkie pokarmy przez wiele lat.

Czy muszę je wyjmować do mycia?

NIE, korony szczotkuje tak jak pozostałe zęby. Są na stałe zacementowane na zębach.

Czy korony porcelanowe zmienia kolor?

Zmiana koloru i przebarwienia, jeśli następują, to nieporównywalnie wolniej niż szkliwa naturalnych zębów.

 

 

Co to jest Most protetyczny ?

Uzupełnienie protetyczne pozwalające na stałe zastąpić brakujący ząb bądź zęby. Opiera się na zębach sąsiadujących z brakiem, nazywanych filarami (trzy korony protetyczne połączone ze sobą).

Czy most będzie widoczny?

Dzięki precyzji wykonania laboratoryjnego oraz zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów takich jak tlenek cyrkonu (biały materiał wzmacniający) most jest niewidoczny i nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Czy będę musiał/a wyjmować most?

Nie, most jest stałym uzupełnieniem traktowanym jak pozostałe naturalne zęby.

Czy będę mógł/mogła normalnie gryźć?

Oczywiście. Most protetyczny pozwala na przywrócenie pełnej funkcji żucia i gryzienia.
Jednocześnie zabezpiecza zęby sąsiadujące z luka przed ich utrata w skutek przesuwania i wychodzenia z kości.