Periodontologia

Kompleksowe leczenie jamy ustnej obejmuje też przyzębie, a więc wszystko to, co otacza ząb i utrzymuje go w miejscu. Dziedzina zajmująca się tym obszarem w stomatologii to periodontologia. Do przyzębia zaliczają się: dziąsła, ozębna, okostna, kości wyrostków zębodołowych oraz cement korzeniowy. Najpowszechniej występujące choroby periodontologiczne to zapalenie dziąseł i paradontoza. Warto pamiętać, że schorzenia te mogą dotykać pacjentów również w młodym wieku: 20-, 30-latków, a nawet dzieci.

Stomatolog periodontolog w gabinecie DENTINEO w Gdańsku oferuje pełną opiekę profilaktyczną, która minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Oferujemy:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie, czyli eliminowanie osadów nazębnych,
  • eliminowanie nadwrażliwości wynikającej z odsłoniętych szyjek zębowych,
  • polerowanie zębów,
  • fluoryzację,
  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.

Pacjentom dotkniętym chorobami przyzębia oferujemy leczenie poprzez: kiretaż zamknięty i otwarty, plastykę dziąseł, sterowaną regenerację tkanek, leczenie recesji dziąsłowych, chirurgiczne wydłużanie koron.

Choroby przyzębia wywoływane są przez bakterie tworzące płytkę nazębną, a następnie kamień nazębny. Rozwojowi stanu zapalnego sprzyjają czynniki genetyczne, palenie tytoniu, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne.

Lekceważenie objawów ze strony dziąseł może skutkować utratą zębów. Periodontolog pomoże zahamować rozwój choroby, a nowoczesne metody higienizacji i leczenia pozwolą na długotrwałe utrzymanie efektów. Pierwsze objawy paradontozy to zaczerwienienie i krwawienie dziąseł. Towarzyszyć im mogą także nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość zębów i odsłanianie szyjek zębowych. Z czasem zęby mogą ulegać rozchwianiu i przemieszczaniu.

Profilaktyka chorób przyzębia opiera się głównie na prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie wraz z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych to podstawa. Warto też regularnie poddawać się zabiegom skalingu i piaskowania w gabinecie stomatologicznym.